Всички часовници или мобилни устройства ще показват текущото време; смарт часовниците ще ви предложат много интелигентни функции, но механичните часовници са вечен качествен аксесоар, който никое друго устройство не може да замени. Но как работят механичните часовници и защо са толкова ценни?
Качествени механични часовници
Механичните часовници се различават от много часовници главно по начина си на функциониране. Механичните часовници нямат скрита батерия, която можете да сменяте или презареждате, нито дори акумулатори.
Механичните часовници използват енергия от механичен механизъм, който се състои от десетки малки части. Благодарение на гениалното си устройство, когато основната пружина е разтегната, те могат да преобразуват енергията си във втори импулс.Въпреки това, за разлика от класическите часовници, времето може да варира с приблизително 10-20 секунди за един ден. Въпреки това механичните часовници, които са сертифицирани по COSC, могат да достигнат ниво от готини -4/+6 секунди на ден.
Механичните механизми за часовници, известни още като калибри, се произвеждат от специализирани фабрики за часовници, като най-разпространените марки са Miyota , Sellita или ETA. Последната марка швейцарски часовници е собственост на компанията Swatch . Тази компания е един от най-големите доставчици на механични механизми в света.
Тъй като механичните часовници не съдържат батерия , те получават енергия или чрез движение на ръката, или чрез редовно въртене на пружината през короната. Някои първокласни модели механични часовници могат да работят един месец на едно навиване, но обикновено часовникът трябва да се навие след 48-72 часа .
Въпреки факта, че часовниците с механичен механизъм не винаги показват точния час и имат по-малко отклонение, много хора ценят тяхната изработка и често художествена стойност , която не може да бъде заменена от друг напълно функционален часовник с интелигентни функции.
Видове механични часовници
В зависимост от това как работят механичните часовници, механичните часовници могат да бъдат разделени на два вида, а именно самонавиващи се и часовници с ръчно навиване .
Механичен часовник с ръчно навиване
Механичните часовници с ръчно навиване работят на принципа на навиване на пружина чрез завъртане на коронката. Това е най-често срещаният тип механизъм при ретро и джобни часовници. Именно чрез това ръчно завъртане пружината в механичния часовник се разтяга , което стартира часовника и започва да показва часа. Класическите механични часовници с ръчно навиване обаче в момента не са толкова разпространени, колкото по-модерните автоматични.
Механичен автоматичен часовник
Що се отнася до механичните часовници, в момента хората търсят механични часовници с автоматично навиване . Автоматичният механизъм, използван в тях, изисква движение на китката, която разтяга основната пружина в часовника, за да функционира правилно.
Благодарение на това движение се създава енергия, която се предава на зъбните колела в часовника и това кара стрелките да се движат. Това е, което прави разликата между механичен часовник с ръчно навиване и механичен часовник със самонавиване. Въпреки това, когато купувате механичен автоматичен часовник, е необходимо да следите за резерва на мощност , който изразява колко време часовникът може да работи и да показва време, без да се захранва с енергия от движенията на китката.
Предимства и недостатъци на механичните часовници
Притежавате дамски механичен часовник или мъжки механичен часовник са форма на престиж и лукс. И така, какви са предимствата и недостатъците на този часовник?
Предимства на механичните часовници
Голямо предимство на механичните часовници е дългият им живот при правилна употреба и правилна поддръжка. Дългият живот се доказва и при продажбата на часовници от поколение на поколение, което може да бъде една от формите на наследство.
Механичните часовници също имат по-голяма стойност, изработени са от качествени материали, по-лесни са за обслужване от например кварцовите часовници и дават на потребителя повече престиж.
Механичните часовници изискват поддръжка приблизително на всеки 5 години, която трябва да се извършва от марков сервиз или опитен часовникар. По време на тази услуга отделните части на часовника се почистват и смазват и се сменят износените части. Механичните часовници могат също да предлагат няколко функции, а именно двойно показване на времето, хронометър и т.н.
Недостатъци на механичните часовници
Когато купувате механичен часовник, трябва да имате предвид и някои недостатъци. Преди всичко това е ограничен резерв на мощност, неточно определяне на времето с отклонения от няколко секунди или по-висока цена на часовника . Също така трябва да сте много внимателни с този часовник - внимавайте за сътресения или удари.
Дамски и мъжки механични часовници
Механичните часовници не са сред евтините часовници, поради което дизайнът им също е много луксозен и престижен. Както дамските механични часовници, така и мъжките механични часовници могат да имат традиционна кръгла, овална или квадратна форма .
Дизайнът е подчертан от висококачествения материал на корпуса , който може да бъде изработен от титан, неръждаема стомана с NanTec обработка , класическа неръждаема стомана, но също така керамика и бронз. При механичните часовници различаваме и материала на каишката , която може да бъде от кожа, кожа от алигатор, но гривната може да бъде и от титан, текстил, неръждаема стомана и други материали, като рециклирана пластмаса от океаните. Издръжливостта и качеството се отразяват и в материала, използван за пързалката .
Така различаваме дали часовникът има минерал, сапфир или flame fusion или акрилно стъкло. Можете също така да изберете механичен часовник с мрежеста верижка, папийонка , обръщаща се катарама , стандартно закопчаване или сгъваема катарама с предпазно заключване . Що се отнася до циферблата, той може да има арабски или римски цифри, нанесени индекси или индекси с вградени диаманти.
Механичните часовници се произвеждат от реномирани часовникарски марки , поради което качеството на тези часовници се отразява и в цената им. Цената на часовника също отразява престижа и дълголетието.
...по-малко