Часовници под лупа: Водоустойчивост при часовниците
Автора: Michal Pindura Коментар: 0 Създадени: 27.09.2018
Ситуацията в областта на устойчивостта на часовниците спрямо водата може да се обясни всячески, но не и ясно и лесно. След като разберете числата, посочващи степента на водоустойчивост или водонепроницаемост, остава да се научите да тълкувате значението им и да ги въвеждате в действителността. Кой не би искал да е наясно при избор на часовник, от каква степен водоустойчивост се нуждае. Достатъчно ли е 3ATM, или за предпочитане е направо 100M? За разяснение на проблематиката на съотношението между часовниците и водата ще ви спомогне следната статия.
Това, което е необходимо да се отбележи още в началото е фактът, че означението „водоустойчив“ (waterproof), във връзка с часовниците не отговаря на действителността. Нито най-добрите водолазни часовници не са водоустойчиви при всички обстоятелства. Директивите, издадени от американската FTC (Федерална търговска комисия), дори и не препоръчват на производителите да представят часовниците като водоустойчиви. Препоръката обаче не е задължителна, в резултат на което се използват и двата израза.
По-новата терминология въведе израза „водоустойчив“ (water resistant), за да се избегне нееднаквост в тълкуването, по-ниските степени на водоустойчивост дефинира през 1990 г. стандартът ISO 2281, а по-високите „водоустойчиви“ степени определя стандартът ISO 6425 от 1996 г. Като цяло ISO изпитанията включват промяна на температурите, дълбочината, налягането (на вода, на въздух) с различно времетраене, а то както статично, така и при манипулация с оперативната част на часовника. При моделите за гмуркане, освен това се тества и устойчивостта спрямо солена вода и способността на часовника да се справи със свръхналягането (симулация на декомпресия). Нагледна класификация на стандартите ще намерите в таблицата по-долу.
Water resistant (водоустойчиви) | 30M 100ft 3 ATM 3 BAR |
50M 160ft 5 ATM 5 BAR |
100M 300ft 10 ATM 10 BAR |
150M 500ft 15 ATM 15 BAR |
200M 660ft 20 ATM 20 BAR |
1000M 3300ft 100 ATM 100 BAR |
Случаен контакт с вода (миене на автомобил, дъжд) | Плуване на повърхността | Плуване и шнорхелинг | Развлекателно гмуркане | Професионално гмуркане с дихателен апарат | ||
ISO 2281 | ISO 6425 |
От таблицата става ясно, че за водоустойчивостта не важи универсална единица. Най-често, при часовниците ще срещнете означението в метри, или във височина на водния стълб (M, ft), както и в единици на налягане в атмосфери и барове (ATM, BAR). Именно на налягането се дължи проникването на водата във вътрешните части на часовника. През годините, системите за защита на часовниците постоянно се подобряват. Очевидно най-голям принос в тази област има завинтващата се коронка, използвана през 1926 г. в модела Oyster (стрида) от световноизвестната марка Rolex. Към останалите елементи на водоустойчивостта принадлежат гумени, или тефлонови уплътняващи о-рингове, втвърдяваща се течност, нанасяна върху корпуса, завинтваща се капачка, клапана за свръхналягане и др. С тяхната комбинация производителите постигат отлични параметри при защита от водата.
Процесът за тестване водоустойчивостта на часовниците протича в три фази. Сухото тестване включва измерване на дебелината на корпуса по време на повишаване на налягането в специален уред (на изображението). Сухо-мокрото тестване е продължение на сухото като прибавя потапяне във вода. Успешният резултат за преминаване на теста е нулевото изпускане на балончета въздух от корпуса на часовника. Третата фаза – мокро тестване, използва услугите на напълнена с вода компресираща камера с постепенно увеличаващо се налягане. Допълнителното изпитване се състои в разкриване на дифузна влажност във вътрешността на нагрят корпус на часовник с покапване на ледена вода по стъклото.
Толкова от теоретична гледна точка. Лабораторните условия, при които се тества водоустойчивостта на часовниците, на практика ще срещнете в минимум ситуации, а ако да – то за изключително кратко време. Можете да сте сигурни, че постоянното налягане, нито дълбочината няма да постигнете без усилие, да не говорим за абсолютната статичност, необходима зa изравняващите опити в лабораториите. При избор на часовник е добре да с придържате към следния съвет – избирайте часовник винаги с една степен по-устойчив от максималната предполагаема граница на вашия престой под водата.
Нито един, колкото и качествено произведен часовник, няма да ви гарантира, че ще постига декларираната водоустойчивост во веки веков. Както при всяка потребителска стока, и тук важат същите принципи. Накратко, касае се преоценени свойства на конструкцията. По-подробно в следните точки:
– ежегодно и след всяко отваряне на корпуса на часовника трябва да се извърши изпитване под налягане
– във водата изрично не се препоръчва манипулация с коронката (нито със въртяща се) и копчетата
– рязката промяна на температурите води до различно разширяване на материалите и кондензация на остатъчна влажност по стъклото
– след престой в солена, или силно минерализирана вода е необходимо часовникът да се изплакне под течаща вода
– предотвратявайте сътресения във водата и падане върху твърда повърхност
– избягвайте агресивни химикали (това важи за всички часовници)
Останахте с впечатлението, че водоустойчивостта звучи сложно дори и ограничаващо? Не е така, спазвайки посочените съвети и имайки предвид потенциала степента на водоустойчивостта ще придобиете навици за правилна грижа за часовник, но което е още по-важно, няма да дадете на влагата шанс да увреди вашата часовникарска инвестиция.